Přírodní park Třemšín

V neděli 8. září jsme s Terkou vyrazili na Třemšín. Je to nejvyšší vrchol jižní části Brd, vzdušnou čarou zhruba 8 km od Rožmitálu pod Třemšínem. Cestu jsme začali v osadě Teslíny, je to díky nadmořské výšce 705 m nejvýše položené sídlo nejen Jižních Brd, ale i Středočeského kraje. Před vstupem do lesa, který se nachází u pily, je příjemná hospůdka – Gril Teslíny, kde je možno posedět nejen uvnitř, ale i venku na zahradě pod slunečníky.

Do lesa jsme vstoupili zhruba ve čtvrt na tři odpoledne, počasí bylo fantastické, víceméně skoro jasno a teplota kolem 25 stupňů, zkrátka paráda. Zážitek z výletu trochu kazil fakt, že zde zrovna probíhal cyklistický závod, takže jsme občas museli uskakovat před cyklisty.

Vydali jsme se po žluté turistické trase, kolem Spálené boudy došli až na rozcestí u Roubenky, kde je info cedule o pramenu řeky Vlčavy. V jejím okolí jsme našli šikovně schovanou GEOkeš a zapsali se. Po krátkém stoupání jsme došli na tvrziště Hengst (757m) a pokračovali po vrstevnici Holého vrchu (788m) až na vrch Třemšín (827m).

Dřevěná rozhledna je sice pěkná, nicméně neplní svou hlavní funkci, protože je zchátralá a nepřístupná, což jsme také zapsali do turistické knihy u paty rozhledny a pokračovali dál. Kolem hezky zrekonstruované Třemšínské kaple a veřejného tábořiště jsme sešli až k partyzánskému bunkru, typické zemljance. Ta je volně přístupná a nejspíš by v ní šlo i nouzově přespat.

Na vyhlídce Na srázu jsme objevili borůvky, přestože už nikde jinde nebyly. Pokochali jsme se výhledy do kraje, prozkoumali sráz a kamenné moře, a okruhem se zase vrátili na žlutou turistickou značku, po které jsme přišli, a stejnou cestou se vrátili zpět. K autu jsme přišli před osmou večerní, trasa měřila zhruba 21 km a ušli jsme jí za 5,5 hodiny. Ale stálo to zato.

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..