Na Brdy z Brd

Ne, opravdu jsem se nezbláznil, jenom jsem v neděli vyrazil na okruh po jižních Brdech, od rekreačního střediska Brdy. Dorazil jsem před osmou ráno, na zemi leželo pár centimetrů sněhu a nic nenasvědčovalo tomu, že bych zde mohl potkat živáčka. Nechal jsem tedy auto na parkovišti u střediska a vyrazil do hlouby lesa.Neušel jsem ani kilometr po žluté a už jsem byl na rozcestí Chynská-hájovna. Tady cesta pokračovala dál po zelené. Zhruba po sto metrech jsem odbočil doprava a po chvilce chůze našel hájovnu Chynská. Byla otevřená a vypadáto, že slouží jako skladiště pro lesníky. Přespat by se vní asi dalo, soudě dle lavičky v zadní části, nicméně nepůsobilo na mne toto místo nijak dobře, raději bych se vyspal venku na zemi. Po krátké obhlídce jsem se zase vrátil zpátky na cestu a po zelené pokračoval dál.

Došel jsem k zpustlému rekreačnímu středisku Duha, kde se zelená stáčí doleva, k Hutím pod Třemšínem. Já se vydal napravo. Prohlédl jsem si zarostlé středisko a kopírujíc řeku Vlčavu po pravé straně cesty, jsem došel k Čertovu vřetenu. Začínám si myslet, že je tato skála nějak zakletá. Když jsem tu byl před týdnem s Náčelníkem, nevyfotil jsem jedinou fotku, která by nebyla trochu rozmazaná. Přičítal jsem to brzké ranní době, kdy je málo světla a také použitému kompaktu. Všechny ostatní fotky byly ale v pořádku, i ty, pořízené dřív. Tentokrát jsem si vzal zrcadlovku a používal různé podpěry, i tak ale fotky z tohoto místa nejsou tak kvalitní, jako z ostatních míst. Je to opravdu záhada.

 

 

No nic, vyrazil jsem dál, minul jsem Milcův kříž, studánku Na klekání a Roubenku na rozcestí. Po žluté, směr severozápad, jsem došel k odbočce na Getsemanku 1 a zašel se podívat. Nějaký větší průzkum jsem ale vzdal, neboť sníh odtával a nedalo se zde pořádně chodit, bořil jsem se do bahna. Vrátil jsem se tedy zpátky na cestu a pokračoval ještě chvíli nahoru, k odbočce na Getsemanku 2. Tu jsem prošel bez větších problémů a dostal jsem se na kótu 761. Zatím jsem nezjistil, jak by se tyto skalky mohly jmenovat. Každopádně je to pěkné místo, se sněhovou pokrývkou a sluníčkem, které se chvílemi ukázalo, vytvářelo parádní scenérie.

Napojil jsem se na asfaltovou cestu a z kopce sestupoval dolů. Jen na skok jsem se zastavil na kraji přírodního parku Míšovské buky a za chvíli už jsem dorazil na rozcestí Pod Maráskem. Kousek jsem popošel směrem k rozcestí U Dívčí studánky. Zhruba v polovině cesty se nachází Dřevorubecká studánka, kterou jsem chtěl najít. Je sice kousek od cesty, ale snadno jí minete. Vede k ní nepatrná pěšina, na jejíž přítomnost upozorňuje jen stará dřevěná cedule, opřená o strom. Nebýt jí, asi bych studánku nenašel.

Dál jsem pokračoval lesní neznačenou cestou, přes Jelence a V Soudném, až jsem dorazil na rozcestí. Vydal jsem se doleva, abych zhruba po půl kilometru dorazil k malému rybníčku, zvanému Podbuk. Poté jsem se zase vrátil zpátky k rozcestí a  pokračoval rovně, směrem k přírodní rezervaci Na skalách. Bohužel se mi ozvalo koleno a tak jsem musel zbytek cesty přehodnotit. Usoudil jsem, že toho bylo pro dnešek dost a vydal jsem se nejkratší cestou zpátky k autu. Napojil jsem se na žlutou a došel po ní ke Spálené boudě. Pokračoval jsem dál, dokud se žlutá nezačala prudce stáčet doprava. Tady jsem lesní cestou odbočil vlevo a prošel mezi Červenými vývraty a Na skalách. Bolest kolene byla ale už nesnesitelná, proto jsem průzkum skal nechal na jindy a došel jsem se podívat jen na Lesní studánku, pod skálami. Byla jen kousek od cesty. Pramen byl velmi vydatný, už na pohled bylo patrné, jak voda ze země rychle vyvěrá. Bohužel se voda nemůže pít, soudě podle červeného koryta, které od studánky vede, bude nejšpíš silně železitá.

Od studánky to bylo pak jen pár minut chůze k rekreačnímu středisku Brdy, kde jsem měl zaparkované auto. Byl jsem rád, že jsem tam nakonec po všech těch problémech s kolenem vůbec došel. Začalo se už stmívat, když jsem sedl do auta a vydal se zpátky k domovu.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..