Jižní Brdy – východní okruh

V neděli jsem se s Terkou vypravil do jižních Brd, konkrétně do přírodního parku Třemšín. Chtěli jsme si projít opomíjenou východní část, celkem se nám to vydařilo, i když jsme to po obědě museli zabalit a trasu neplánovaně zkrátit, protože začalo pršet. Přijeli jsme k hájovně Na Dědku, kde jsme zaparkovali auto a vydali se po zelené, směrem na Velkou horu (659 m). Zde jsme chtěli prozkoumat bývalý vojenský prostor. Ten jsme sice našli, ale zbyly po něm jen pozůstatky silnice, vše ostatní bylo už před dvěma lety zbořeno a zavezeno. Na místo upomíná jen ta skalka ve stráni, kam vojáci ZS zapisovali svoje vzkazy. No nic, šli jsme dál.

Kolem rybníčku a pomníčku U Svatého Matěje, jsme došli na západní úbočí vrchu Na Skalách (Petráčkova hora) a vydrápali se vzhůru. Tady jsme si dali menší svačinku a potom po severním svahu upalovali dolů, na rozcestí. Nešli jsme už dál po zelené, ale vzali to pěkně na severovýchod, přes Ovčáckou a Jedlovou mýť, k lomu Na Soudné. Opět jsme dlouho (asi 2 vteřiny) přemýšleli, jestli do lomu vlezem. Vlezli jsme. Je to tu fajn, žádné kamenné moře, ale pořádné balvany, které, zejména nahoře, vytváří malé jeskyně a pukliny.

Šli jsme kousek po žluté a pak se odpojili. Ochutnali jsme vodu ve studánce u boudy Soudná. Vypadala krásně čistá, nicméně, po pár desítkách minut mne donutila potupně zaujmout pozici lyžaře, z čehož tkví moudro – když nemusíš, tak to nepij. Prozkoumali jsme také dřevěnou boudu pod Dubovou mýtí, kde jsem utopil botu až do půl lýtka a vyrazili lesem vzhůru na vrch Altán. Když jsme slézali po jeho východním úbočí na cestu, začalo pršet. Nejdřív jen trochu mlholilo, ale pak se to změnilo v regulérní déšť. Trasu jsme tedy zkrátili a za křížkem zahli na západ, zpátky na Soudnou. Odsud jsme se pak vydali po žluté, cesta pod Holým vrchem byla kvůli těžbě skutečně dobrodružná, nicméně, k rozcestí U Železné panny jsme došli. Odtud pak na rozcestí Štadruž a po modré až k silnici. Kousek jsme pak šli po krajnici, zpátky k hájovně Na Dědku. Naskákali jsme do auta, topení pustili na maximum a pelášili k domovu. Zbytek území dobydeme zase někdy jindy.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..