Čertovo vřeteno

Na severním úpatí tvrziště Hengst, se nachází zajímavý skalní útvar, nesoucí název Čertovo vřeteno. Nemůžete ho minout, už z cesty lze spatřit prapodivně tvarovanou skálu, s ještě prapodivnější pověstí. Svoje jméno prý skála dostala kvůli samotnému ďáblu, který si toto místo usurpuje pro sebe a pro své tajemné rejdy, jež zde po nocích vykonává. Jiná verze však hovoří o tom, že jméno získala kvůli svému tvaru. Na krajích je skála nižší a podlouhlého tvaru, zhruba v polovině se pak prudce vzdouvá vzhůru, kde dosahuje výšky zhruba deseti metrů. Tento tvar, podobný tkalcovskému vřetenu, pak jí prý dal jméno. Přízvisko čertovo pak nejspíš umocnila lidská fantazie při pohledu na obrovský balvan, volně ložený na okolní kameny, jež vytváří zajímavou bránu, nebo oko.

Podle další pověsti pak měla ke skále vést tajná podzemní chodba, odněkud z Kobylí hlavy. Tu se skutečně v minulosti snažili lidé najít, avšak bezvýsledně. Stejně tak nebyl nikdy nalezen ani údajný poklad, který se tu měl nacházet.

A třeba to byla jenom obyčejná zmije, které se lidově přezdívá vřetenice. Ta se schovává do různých kamenných puklin a rozsedlin. Nešťastník, který se s ní zde mohl střetnout, tak možná podle ní skálu pojmenoval.  Ať už to bylo se jménem této skály jakkoliv, určitě stojí za návštěvu a ty odvážnější mohou zkusit přenocovat pod některým z převisů.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..