Brdy – severní cíp, aneb kolem Cukráku

V pátek jsem si vzal v práci dovolenou a vyrazil směrem ku Praze, cílem byl severní cíp brdských hřebenů. Počasí mi přálo až moc, bylo jasno a teploty atakovaly 30 stupňů. I tak jsem ale okruh zdárně dokončil a že to stálo za to.

Na lesní parkoviště nacházející se zhruba 2 km severně od Mníšku pod Brdy, jsem dorazil brzy ráno. Vyrazil jsem v osm hodin, na lehko, jen s malým batohem. Parkoviště je tedy od lesáků zaneřáděné až běda.

Vydal jsem se přímo od parkoviště po červené. Prošel jsem přes rozcestí U Trojáku, i U Šraňku, zkontroloval telefonní vysílač nad Černolicemi. Hledal jsem místo zvané Černolická mohyla, něco jsem našel, ovšem nejsem si jist, zda ta hromada volně ložených kamenů je právě oním místem. První větší zastávka byla u nevelké skalky pod vrchem Červená hlína (467m). Zajímavé místo, podle výklenku pro svíčku, či podobný artefakt jsem ji hned poznal, nicméně o kus dál se tyčí opravdový skalní klenot – Černolické skály. Jedná se o známý horolezecký a také turistický cíl, o němž se zmiňuji v samostatném článku. Přítomnost několika ohnišť dávala tušit, že zde často přespávali i trampové a jim podobní živočichové.

Prošel jsem Černolice a polní cestou sešel k všenorskému potoku. Cesta vedla širokým kaňonem a mne upoutala skála po levé straně. Nedalo se nic dělat, tohle jsem prostě musel prozkoumat. Intuice mne znovu nezklamala. Vydrápal jsem se na skalnatý vrch nad všenorským potokem. Perfektní místo. Nádherná vyhlídka zpět na celé Černolice a skály nad nimi. Chvíli jsem tady poseděl a kochal se výhledem do kraje.

Přešel jsem silnici a zase vlezl do lesa. Přebrodil jsem potok, vydrápal se nahoru do stráně a na pařezu poobědval paštiku a chleba. Na větvi starého smrku jsem vysušil propocené triko. Vyrazil jsem dál. Přešel jsem další silnici a opět se ponořil do lesa. Po pár minuitách jsem došel do tábořiště Pod Kamenem.

Odsud už to bylo jen pár minut na rozcestí Za Cihelnou. Tady jsem ale udělal chybu a vydal se dál po červené, do Jíloviště. Když jsem se ocitl na rozcestí Pod Cukrákem, došlo mi, že jsem  ve vsi odbočil špatně. Co teď? Vysílač jsem měl na dosah ruky, v cestě mi ale stála rychlostní silnice se středovými svodidly a auta řítící se stokilometrovou rychlostí. Další plán cesty nebudu raději popisovat, faktem zůstává, že jsem se po chvíli ocitl přímo pod dominantou tohoto kraje, televizním vysílačem Cukrák.

Vysílač je obehnán ostnatým drátem a monitorován kamerami. Prohlédl jsem si ho tedy zpoza plotu a po žluté upaloval dál, přes rozcestí Na Výhledu, údolím Hvězd, dolů k řece Berounce.

Tady jsem ve známé trampské restauraci Tornádo posvačil dva řízné Kozly a vyrazil na Kazín. Podotýkám, že tato turistická cesta byla zrušena a vstup je sem zakázán. Hrozí sesuv kamení.

 

Obešel jsem Kazín a po staré zrušené cestě postupoval zpátky. Někdo si dal velkou práci a všechny původní značky ze stromů seškrábal a zamaloval hnědou barvou. Nicméně při troše snahy se dají tyto místa objevit a lehkým škrábnutím prstu zjistit, jaká že to byla barva původní.

Cestu jsem zdárně našel, prošel roklí, přebrodil potok a ocitl se v chatové osadě Bučina. Přes louku, okrajem lesa jsem minul zelenou, napojil se na červenou a ta mne dovedla až na rozcestí Pod Kamenem. Tady jsem odbočil směrem na západ, po modré do Všenor. V místním Konzumu jsem se občerstvil a vyměnil trasu za žlutou. Ta mne dovedla na rozcestí U Šraňku.

Tady jsem si dal ještě menší odbočení a po modré se vydal z kopce dolů, na skalní vyhlídku Hvíždinec. Pokochán krásnými výhledy na klikatící se řeku Berounku, vrátil jsem se zpátky na rozcestí U Šraňku. Odsud už to bylo jen pár minut zpátky k autu.

Byl to zajímavý výlet, i přes hrozné vedro jsem si to užíval. Navíc jsem se konečně podíval do dánské země, k jejímuž nalezení se zde nehodlám nějak blíže vyjadřovat. Nádherné místo.

Celkem jsem se zde potuloval zhruba 12 hodin a nachodil jsem asi 32 kilometrů. A stálo to za to.

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..